Ford Grand C-Max 2.0 TDCI Powershift

RADOSTI
Automatická převodovka dodává tomuto MPV potřebnou dávku kultivovanosti

STAROSTI
Kdy Češi konečně přijdou automatům v MPV na chuť?

"Chvála Pánu!" zvolal jsem, když jsem otevřel dveře od testovacího Fordu Grand C-Max 2.0 TDCI a vlevo od brzdového pedálu na mne zela pustá prázdnota. Automatické řazení je totiž do MPV jediná správná volba. Že nějaké automobilky nedávají k MPV pořádné automaty? To je možné, ale řešení je následující – nekupujte si jejich auta.

Ne že zas budete v diskusi pod článkem tvrdit, že Ford Grand C-Max je přece sportovní MPV a k tomu manuální převodovka přece patří. Ale jděte. Mercedes SLS AMG je také sportovní. A také má automat. Velkoprostorový Ford totiž zaujme řidiče především celkovým sladěním podvozku, motoru a řízení a to ke štěstí bohatě stačí. Bez vytáček totiž mohu říci, že s málokterým autem téhle kategorie se tak dobře svezete. Volkswagen Touran je možná perfektně postavený s výborným motorem a převodovkou (a s o poznání příjemnější ergonomií), ale je nudný jako proslovy při pohřbech významných státníků...

Zatímco tedy řidič VW Touranu usíná na dálnici nudou, řidič Fordu Grand C-Max jede z práce delší a zatočenější cestou. A vůbec nevadí, že nemá spojkový pedál, protože dvouspojková převodovka Powershift si s dvoulitrovým dieselem náramně rozumí a když budete mít pocit, že chcete práci dělat sami, můžete řadit ručně – logicky od sebe dolů a k sobě nahoru. Proč ještě ostatní automobilky nepochopily princip, že při zpomalování působí na řidiče odstředivá síla dopředu, tak je logicky (a ergonomicky) rozumnější, aby se podřazovalo pohybem pákou dopředu (jako z trojky na čtyřku). Při akceleraci zas síly působí obráceně a celkem pochopitelně je pro řidiče přirozenější přitáhnout páku k sobě. Vedle Fordu to dělá už jen BMW. Zapomněl jsem na někoho?

Hodnotit vnitřní prostor Grand C-Maxu asi nemá cenu, protože už toho o něm bylo všude napsáno dost a psát pořád dokola, že se do něj vejde pohodlně pět dospělých a že jde se sedačkami všelijak manipulovat, je už nuda. Spíše by vás mohlo zajímat, že boční posuvné dveře nejsou zas až tak příjemné na obsluhu a jsou docela těžké. Pravda, z nastupování v úzkých prostorách se stane hračka. Osobně se mi ale víc líbí řešení u Opelu Meriva, i když tohle má také své výhody (a nevýhody).

Na rozdíl od "menšího" příbuzného je Grand C-Max přeci jen trochu neohrabanější a zavalitější. Působí trošku těžším dojmem na předek, v zatáčkách se více naklání a nereaguje tak precizně na rychlé změny směru. Nicméně přesné a přímé řízení, které nabízí když už ne zpětnou vazbu, tak aspoň konzistentní přírozený odpor, vzbuzuje dostatečnou důvěru na to, abyste mohli tenhle Ford vodit zatáčkovitou silnicí velmi neslušnými rychlostmi.

Dvoulitrový diesel je také starý známý a když napíšu, že je kultivovaný, tak akorát silný s plynulým nástupem výkonu a prostý nežádoucích pazvuků, také neuslyšíte nic nového. Nastavení automatu mi přišlo méně agresivní než u Focusu Combi, se kterým jsem nedávno jezdil, a převodovka se chovala velmi jemně a kultivovaně i ve městě. I když není dvouspojkový Powershift tak přesný a precizní jako DSG od Volkswagenu, nabízí mnohem více kultivovanosti a jemnosti při popojíždění městem, kdy se chová spíše jako klasický automat s hydrodynamickým měničem. Nedostane se vám tak trapných ucukaných rozjezdů s protáčejícími se pneumatikami, na což DSG docela trpí.

Otázka peněz je samozřejmě důležitá. V ceníků modelu Grand C-Max se na vás sice směje "již od 419 900 korun", ale to zaplatíte za atmosférickou šestnáctistovku ve výbavě Trend. Před vámi ale stojí vrcholné provedení Titanium s nejsilnějším diesel a automatem, které si Ford cení na 728 450 korun. Počítejme ale akční cenu 648 900 korun, která zní docela akceptovatelně vzhledem ke schopnostem tohoto MPV. Jak ale známe Ford, poptejte se po dealerech a určitě narazíte na dobře vybavené skladové auto z roku 2011 za vskutku dupingovou cenu. Pochybujeme ale, že bude s automatem, což je úraz české nabídky. Najít totiž skladovku s automatem dá docela dost práce.

Verdikt
Nic nového se ode mě o Fordu Grand C-Max nedozvíte, protože je to pořád stejný Grand C-Max jako před tím. Jakkoli jsou ale dříve testované verze v pořádku, teprve model s dvoulitrovým dieselem a automatickou převodovkou je ten, kterých bych si nechal stát před domem. Možná už dědkovatím, ale k praktickému a kultivovanému rodinnému MPV se automat prostě a jednoduše hodí. Tečka.

Dalibor Žák

Zdroj: http://web.volny.cz/volny-cas/auto-moto/clanek/~volny/IDC/192428/ford-grand-c-max-20-tdci-powershift.html


Archiv

 • 2011-12-28

  Ford Grand C-Max 2.0 TDCI Powershift

  Jestli hledáte nejlepší řidičské MPV kompaktních rozměrů, právě jste ho našli. Navíc je díky automatické dvouspojkové převodovce téměř dokonalé.

 • 2011-12-18

  Václav Havel

  5.10.1936 - 18.12.2011

 • 2011-12-17

  U Volva automat spoří

  U Volva už na převodovce nezáleží, i automat spoří

 • 2011-11-14

  Osmistupňová automatická převodovka Steptronic

  Nejdynamičtější a nejkomfortnější způsob šetření – osmistupňová automatická převodovka nejen velmi jemně řadí, ale snižuje i hlukovou kulisu při vysokých rychlostech a výrazným způsobem také spotřebu.

 • 2011-11-09

  Škoda Octavia - požehnaných sedm kvaltů

  Mezi převodovkami je lahůdkou nová sedmistupňová automatická převodovka DSG...

 • 2011-11-01

  Revize hydraulických rozvaděčů

  Provádíme revize hydraulických rozvaděčů – Valve Body tester. Dodací podmínky revidovaného rozvaděče do 10 dní v cenách již od 13000Kč!!

 • 2011-10-26

  Jeep Grand Cherokee ..

  .. se dočká elektromobilu a automatu

 • 2011-10-22

  Ford Dual Clutch Powershift

  PowerShift will deliver the fuel efficiency of a manual gearbox with the convenience and ease of a premium automatic transmission

 • 2011-10-20

  Oleje a kapaliny

  Nyní nově můžete objednat oleje a kapaliny do převodovek na www.kaps-parts.com.

 • 2011-10-13

  AWTF80SC díly - sleva 25%!!!

  Nabízíme díly na převodovku TF80SC za bezkonkureční ceny ...

 • 2011-09-05

  !! Akce olejová vana s filtrem 6HP26 !!

  Akční cena 1500 Kč bez DPH. Objednávky na www.kaps-parts.com v sekci KITY / 6HP26 / Olejové filtry nebo na sales@kaps.cz

 • 2011-09-01

  Převodovka Zeroshift chce poslat DSG na smetiště dějin

  Britská firma Zeroshift tvrdí, že má k dispozici revoluční technologii rychlého automatizovaného řazení adaptovatelnou pro jakoukoli manuální skříň..

 • 2011-08-17

  Odtahová služba KAPS Automatic

  Zůstalo vaše vozidlo nepojízdné? Již nemusíte hledat možnost odtahu. Naše firma vám nabízí přistavení odtahového vozidla.

 • 2011-08-10

  Objednávka výměny oleje ONLINE

  Potřebujete vyměnit olej v převodovce? Nyní můžete rezervovat ONLINE na http://www.kaps.cz/index.php?page=objednavka_oleje.

 • 2011-08-07

  Maserati GranTurismo S Automatic Sport Pack: rychlejší převodovka, hlučnější výfuk

  Maserati připravilo pro model GranTurismo S Automatic příplatkový Sport Pack, který z vozu udělá o něco ostřejší náčiní. K mání zatím bude jen ve Velké Británii.

 • 2011-08-07

  Honda svolá do servisů po světě kvůli převodovce 2,5 milionu aut

  Detroit - Japonská automobilka Honda svolá ve Spojených státech a v Kanadě do servisů kvůli závadě na softwaru automatické převodovky 1,5 milionu automobilů.

 • 2011-07-25

  Lamborghini prý zcela skončí s manuálními převodovkami

  Zájemci o Lamborghini s manuální převodovkou si musí pospíšit, jejich přítomnost v nabídce automobilky se zřejmě brzy stane minulostí.

 • 2011-07-19

  Funkční automatická převodovka z LEGA!

  Také jste si v dětství rádi hráli s legendárním LEGEM? Dokázali byste z této dětské stavebnice sestrojit funkční převodovku? Že ne? Důkazem, že LEGO není jen hračka pro děti je tohle neuvěřitelné video!

 • 2011-07-08

  Land Rover Discovery a Range Rover Sport dostanou osmistupňový automat

  Land Rover Discovery a Range Rover Sport se pro modelový rok 2012 vzhledově nemění. Pod kabáty ovšem najdeme novou techniku. Nejvýznamnější změnou je osmistupňová samočinná převodovka ZF.

 • 2011-06-27

  Dodge Charger a Chrysler 300S

  Poptávka po osmistupňovém automatu předčila očekávání ...

 • 2011-06-13

  Osm převodů je málo..

  Osm převodů je zřejmě málo, firma ZF Friedrichshafen představuje devítistupňový automat..

 • 2011-06-08

  KAPS V médiích.. pokračování seriálu

  KAPS AUTOMATIC pokračuje ve spolupráci s časopisem Autoservis / Autobazar. Další část seriálu se věnuje automatické převodovce MULTITRONIC..

 • 2011-05-30

  Osmistupňová automatická převodovka Steptronic..

  Nejkomfortnější způsob úsporné jízdy – osmistupňová automatická převodovka Steptronic nejen obzvláště jemně řadí a snižuje hlučnost při vysokých rychlostech, ale i výrazně snižuje spotřebu..

 • 2011-05-19

  KAPS v médiích pokr. seriálu ...

  KAPS AUTOMATIC pokračuje ve spolupráci s časopisem Autoservis / Autobazar. Další část seriálu se věnuje automatické převodovce TIPTRONIC..

 • 2011-05-10

  Infinity

  Infiniti pro modelový rok 2011 připravilo nové barvy a nová kola pro model G. Hlavní změnou je ale standardně dodávaná automatická převodovka.

 • 2011-04-26

  KAPS v médiích

  KAPS AUTOMATIC započala spolupráci s časopisem Autoservis / Autobazar... V dubnovém čísle vyšel 1. článek o problematice automatických převodovek.

 • 2011-04-15

  Škoda už ví, co má dělat ve Vrchlabí: Převodovky

  Po dlouhém váhání už koncern Volkswagen rozhodl, co bude v příštích letech vyrábět závod Vrchlabí. Nebudou to auta, nýbrž převodovky. Až tedy za dva roky skončí produkce současného modelu Roomster, budou dělníci přeškoleni na výrobu přímo řazené převodovky DQ200.Automatická převodovka, která je spíše známá pod zkratkou DSG, se používá ve vozech značky ŠKODA, ale i v modelech značek Volkswagen, Seat a Audi.

 • 2011-03-28

  AutoChip Tuning Show Brno 2011

  V kůži závodníka! Projeďte se vlastním autem po Masarykově okruhu, 2.4.2011.KAPS AUTOMATIC bude u toho!

 • 2011-03-27

  Seat Exeo 2.0 TDI

  Spojení automatické převodovky Multitronic s motorem 2.0 TDI.Plynule k lepším zítřkům Exeo – první novodobý velký vůz španělské automobilky, těžící naplno ze spolupráce s koncernem VW, nyní prošlo lehkou modernizací. Přitom se nezapomnělo ani na techniku. Tu reprezentuje spojení převodovky Multitronic s motorem 2.0 TDI.

 • 2011-03-11

  Osud manuálních převodovek..

  Do deseti let zmizí tradiční manuální převodovky ze všech běžných aut úplně...

 • 2011-02-09

  5 důvodů proč si vybrat auto s automatickou převodovkou

  5 důvodů proč si vybrat auto s automatickou převodovkou...

 • 2011-01-12

  9 stupňová automatická převodovka

  Výrobce automatických převodovek ZF vyvinula novou 9-ti stupňovou převodovku pro osobní automobily. Možná se ptáte proč? No, protože víc znamená lépe! 9-stupňová automatická převodovka má ale například na rozdíl od klasické 6-stupňové převodovky další výhody - úsporu paliva, hladší řazení a zlepšuje celkové jízdní vlastnosti a výkon. Pokročilý systém tlumičů v hydrodynamickém měniči umožní rychlý lock up spojky a tak sníží spotřebu i emise. Převodovka bude vyrobena v Jižní Karolíně. Výroba a použití převodovky budou zveřejněny později.

KAPS Automatic s.r.o. Přerovská 561, 752 01 Kojetín
+420 581 764 086
kaps@kaps.cz
 • Hyundai i30 N – čtyřkolka s automatickou převodovkou

  Již se testují prototypy.

  More
 • Vlastní Cristiano Ronaldo nejdražší vůz?

  Automobilka Bugatti představila na ženevském autosalonu nejdražší vůz historie - Bugatti La Voiture Noire. Jelikož se nejedná o sériovou výrobu, existuje pouze jedna verze, má nesmírnou hodnotu – až 11 mil. EUR (282 mil Kč). Novým majitelem se měl stát Cristiano Ronaldo. Prostě chce být vždy „na vrcholu“ :)

  More
 • Nejrychlejší sériově vyráběné kombi na trhu najdeme v nabídce značky Alpina

  More
 • KAPS na ČT sport – Vyškovský slalom

  More
 • Více jak 100 let automatiky

  První automatická převodovka, dílo bostonské firmy Sturtevant Brothers, přišla na svět v r. 1904. Měla 2 rychlostní stupně, avšak často vykazovala závady.

  More