Význam neutrálu u automatické převodovky

Úloha neutrálu

Zařazením neutrálu se odpojí motor od kol – na kola nepůjde žádný výkon, budou se volně otáčet.

Jde o pojistku při zaseknutí plynu a akceleraci vozidla. Spousta řidičů v takových případech začne zmatkovat a vypne motor a tím se tak připraví o několik asistentů, které usnadňují kontrolu nad vozidlem. A dokonce si, v tom nejhorším případě, zablokují řízení.

V tomto případě je nejlépe vyřadit - zařadit N a s pomocí brzd bezpečně zastavit mimo silnici a teprve nyní vypnout motor.

Dalším využitím je odtah, přičemž ale automaty trpí – při vypnutí motoru nefunguje čerpadlo, které zajišťuje promazávání převodovky, tím se převodovka zahřívá = rychleji opotřebovává.

Proto je nejlepším řešením pro odtah pomocí vleku či valníku. Pokud to není možné, je potřeba dle manuálu od výrobce dodržet max. rychlost a vzdálenost, na kterou může být vozidlo taženo po vlastní ose.

Z hlediska bezpečnosti jízdy na N je třeba upozornit na určitá rizika – při vyřazení dojde ke ztrátě rychlosti a zhoršení ovladatelnosti vozidla. Z tohoto důvodu by tuto možnost měli řidiči využít pouze v krizových situacích, kdy neexistuje jiná možnost vozidlo bezpečně zastavit.

KAPS Automatic s.r.o. Přerovská 561, 752 01 Kojetín
+420 581 764 086
kaps@kaps.cz
 • Hyundai i30 N – čtyřkolka s automatickou převodovkou

  Již se testují prototypy.

  More
 • Vlastní Cristiano Ronaldo nejdražší vůz?

  Automobilka Bugatti představila na ženevském autosalonu nejdražší vůz historie - Bugatti La Voiture Noire. Jelikož se nejedná o sériovou výrobu, existuje pouze jedna verze, má nesmírnou hodnotu – až 11 mil. EUR (282 mil Kč). Novým majitelem se měl stát Cristiano Ronaldo. Prostě chce být vždy „na vrcholu“ :)

  More
 • Nejrychlejší sériově vyráběné kombi na trhu najdeme v nabídce značky Alpina

  More
 • KAPS na ČT sport – Vyškovský slalom

  More
 • Více jak 100 let automatiky

  První automatická převodovka, dílo bostonské firmy Sturtevant Brothers, přišla na svět v r. 1904. Měla 2 rychlostní stupně, avšak často vykazovala závady.

  More