Proč stále odmítáme autom. převodovku?

Syn letos dělá řidičák. Hned dvakrát! Počátkem roku ho udělal úspěšně v Americe a teď, v létě, si chce udělat ještě ten český. Za pár měsíců ježdění získal celkem jistotu, což můžu potvrdit, protože když jsem ho ve Státech navštívil, vezl mě už několikrát z hospody domů. Sen každého otce! Teď, na prázdninách v Česku, však narazil na nečekaného soupeře. Řadicí páku.

 

Ne že by se to nenaučil, ostatně nic na tom není a zvládli jsme to skoro všichni. Ale když jsem ho zasvěcoval do oné sdílené moudrosti, která se předává z otce na syna (takové ty řeči o tom, jak se člověk musí naučit pěkně „vymazlit“ se spojkou), došlo mi, nakolik je to bizarní. Zatraceně, všechny technologie spějí k tomu, že je jejich používání snazší a jednodušší. Tak proč část světa odmítá něco tak zjevně jednoduššího a „uživatelsky přátelštějšího“, jako je automatická převodovka?

 

Odpověď na tuto otázku je nečekaně složitá. Mezi odpírači automatické převodovky vedou ti, kteří soudí, že jde o technologii „pro blbé“ a „pro líné“, muži se také často nechávají slyšet, že automatická převodovka je „pro ženské“. Ale zrovna tak odpírači řadicí páky tvrdí, že manuální řazení je „pro ješitné chlapy“, již ve zvládnutí spojky našli argument, proč se nad zbytkem populace cítit nadřazeně.

 

Část argumentů je racionální. Nejčastěji zaznívá, že auta s automatickou převodovkou jsou dražší a že na víc peněz přijde i jejich provoz, protože mají větší spotřebu. Na evropských trzích je výrazně větší poptávka po manuálech, proto se automat bere jako svého druhu nadstandard. Nepochybuji o tom, že kdyby se zájem otočil, bude to i cenově naopak a luxusním zbožím se stanou auta s řadicí pákou. Odborníci na automobilový průmysl tvrdí, že není důvod, aby výroba aut s automatem byla dražší než s manuálem. A jistý čas už neplatí ani to, že by auta s manuálem měla obecně nižší spotřebu.

 

Uznávám, že řízení auta s řadicí pákou je větší zábava. Asi ano. Chápu, že řazení může být vzrušující v horských serpentinách nebo v uličkách Monte Carla. Ovšem nevím jak vy, ale já 99 procent času za volantem trávím na dálnicích či silnicích první třídy anebo v zácpách. A v nich ocením víc automat.

 

Proč má manuální řazení tolik příznivců, je z mého pohledu záhada. Nechám stranou laciné protiargumenty, že auta jsou pro nás muže jakýmsi prodloužením našeho přirození a že řadicí páka této symbolice vyhovuje. Spíš si myslím, že po­užívání spojky a řadicí páky je urči­tou zručností, kterou jsme v mládí pracně získali a teď se nám zdá nefér, že by nás jí měla moderní auta jen tak snadno zbavit. Řízení auta je v našich zeměpisných šířkách stále něčím, co se považuje za určitou konkurenční výhodu. Dokonce to mnozí uvádějí do svých životopisů. Naproti tomu v Americe řídí auto všichni od patnáctiletých dětí až po osmdesátileté babičky.

 

Zbožštění řadicí páky je jedním z posledních vzdorů člověka vůči moderní civilizaci. Odevzdali jsme moderním technologiím velkou část svého soukromí a přenechali jim většinu svých rozhodnutí. O našich krocích rozhodují satelitní navigace, náš život plánují počítačové programy a naše myšlenky formuje Google. Ale my jsme přece lidé, tvorové se svobodnou vůlí! A tak chceme mít aspoň tu jednu poslední svobodu: totiž jestli v Praze cestou do práce při odbočení z Hlávkova mostu směrem do Argentinské nechám zařazenou čtyřku, anebo podřadím na trojku.

 

Takhle nějak to vysvětlím i synovi.

 

Zdroj: http://www.reflex.cz/clanek/nazory/46781/proc-stale-odmitame-automatickou-prevodovku-je-to-posledni-vzdor-vuci-moderni-civilizaci.html

Archiv

 • 2012-12-21

  Historie automatické převodovky

  V dnešním díle pořadu Vynálezy jsme se podívali na historii automatické převodovky. Zajímá Vás více? Poslechněte si zvukový záznam.

 • 2012-12-06

  Automatické převodovky na motocyklech

  V dnešní době se objevují poloautomatické a automatické převodovky už i na motocyklech.

 • 2012-12-05

  KAPS AUTOMATIC V LAS VEGAS

  Přijali jsme pozvání od světové asociace oprav automatických převodovek ATSG

 • 2012-11-08

  Devítistupňové automaty

  ZF: devítistupňové automatické převodovky stačí

 • 2012-10-30

  Motokáry a automat

  Všechny motokáry jsou vybaveny automatickými převodovkami.

 • 2012-10-23

  Údržba se vyplácí!

  Automatická převodovka: komfort, kterému ničí pověst zanedbaná údržba

 • 2012-10-18

  Nová samočinná převodovka DQ200

  Škoda začala ve Vrchlabí vyrábět novou samočinnou převodovku

 • 2012-10-16

  Zahájení výroby DQ200

  Škoda Auto zahájila ve Vrchlabí výrobu převodovky DQ200

 • 2012-09-18

  Sekvenční převodovka z dílny KAPS!

  Konečně je tu plně sekvenční převodovka pro Mitsubishi Evo VI - X s možností řazení hydraulicky za 20 milisekund!

 • 2012-09-06

  Úspěchy týmu Kaps Automatic

  Další v pořadí, tentokrát zlatý úspěch nejmladšího člena týmu Kaps Automatic v závodu seriálu Karting cup 2012 v Písku.

 • 2012-09-05

  Automatická převodovka již není tabu.

  Až 85 % lidí využívá při koupi automobilu Internet, nejvíce rozhoduje cena a stáří vozu.

 • 2012-09-05

  Dodge Dart v Americe neboduje.

  V lednu letošního roku byl na autosalonu NAIAS v Detroitu slavnostně odhalen Dodge Dart. Pro společnost Chrysler Group LLC šlo o jednu z nejdůležitějších premiér, neboť do kompaktního čtyřdveřového sedanu investovala přes jednu miliardu dolarů.

 • 2012-08-03

  Chrysler: devítistupňová převodovka v roce 2013!

  Dlouhou dobu byla známá pouze pětistupňová manuální převodovka, náhle se rozšířila o jeden stupeň a přibyl i sedmistupňový automat.

 • 2012-08-02

  Nejmladší závodník týmu KAPS

  Gratulace nejmladšímu členovi týmu Jirkovi Kotoučovi za stříbrné umístění v závodě motokárové série Karting cup.

 • 2012-08-01

  Úspěchy teamu KAPS AUTOMATIC

  KAPS Automatic slaví kromě úspěchů z motoristických závodů také úspěchy z Mistrovství světa dračích lodí..

 • 2012-06-28

  Pro zákazníka uděláme maximum!

  V úterý 26.6.2012 jsme měli tu čest přivítat 1001 zákazníka roku 2012. Dárek nechyběl! Děkujeme za přízeň a těšíme se na další spolupráci..

 • 2012-06-26

  Proč stále odmítáme autom. převodovku?

  Je to poslední vzdor vůči moderní civilizaci? ...

 • 2012-06-20

  ATF přípravky právě v nabídce!

  Profesionální přípravky do automatické převodovky nyní v prodeji na www.kaps-parts.com. Zobrazit více..

 • 2012-06-08

  KAPS Automatic partnerem Ecce Homo!

  Naše vozidlo Mitsubishi Lancer EVO bylo k dispozici traťovým komisařům jakožto safety car. Uskutečnili jsme 12 průjezdů a postupně jsme zdokonalovali nastavení podvozku, motoru a zejména řazení sekvenční převodovky..

 • 2012-04-30

  Seriál opravy převodovky NISSAN GTR!

  Podívejte se na průběh opravy převodovky luxusního vozu NISSAN GTR...

 • 2012-04-27

  KAPS AUTOMATIC na tuningu!

  Vůz Mitsubishi naší firmy na tuningové show ve Vyškově nezklamal. Umístili jsme se na skvělém 2. místě ve skupině a čtvrtí celkově.Mitsubishi EVO je vybaveno nejmodernější sekvenční převodovkou z produkce firmy KAPS.

 • 2012-02-21

  Vibrace při akceleraci u vozidel MERCEDES

  Naše firma vám odstraní vibrace při akceleraci u vozidel MERCEDES / převodovka 722.6. Skládá se: z opravy měniče 6200,- bez DPH, opravy rozvaděče 2900,-bez DPH. V případě nutnosti čištění rozvaděče 2200,- bez DPH.

 • 2012-02-14

  KAPS drifting day

  Team KAPS AUTOMATIC předvedl své řidičské dovednosti na teambuildingovém dni na čtyřkolkách. Tímto děkujeme jednateli firmy za skvělý nápad! Více fotografií zde...

 • 2012-02-03

  Automat nebo manuál? Řadit chce stále méně lidí

  Dokud nebudou po zemském povrchu jezdit pouze elektromobily, budou auta potřebovat převodovky. Lidstvo (s výjimkou Ameriky, kde už to platí dávno) se v poslední době začíná odklánět od klasických mechanických převodovek a přiklánět k těm, které změnu převodového stupně udělají za řidiče samy.

 • 2012-02-03

  KAPS ve finále!!

  Děkujeme našemu zaměstnanci Radku Marvanovi za reprezentaci firmy KAPS ve finále na mezinárodním mistrovství v nasazování řetězů. Obsadili jsme druhé místo!

 • 2012-01-30

  Lotus Evora S umí řadit automaticky

  Lotus hledá jak ještě zvýšit prodeje svého většího modelu Evora. Udělal logickou věc a do vozu implementoval automatickou převodovku.

 • 2012-01-30

  BMW M5 už s manuální převodovkou, ale...

  BMW M5 už s manuální převodovkou, ale pouze v Americe

 • 2012-01-30

  Raději prevence než oprava!

  O moderní diesel se ze strachu z drahých oprav obvykle dobře staráme. Zato automatické převodovky se čím dál častěji tváří, že po nás nic nechtějí. Že snesou cokoliv a že si už dokonce vystačí i s jedinou olejovou náplní.

 • 2012-01-12

  Olomoucká radnice..

  .. si koupila vůz za 1,3 milionu. V požadavcích na výbavu se totiž objevila například sedmistupňová automatická převodovka, kožený volant s ovládáním mobilu,..

KAPS Automatic s.r.o. Přerovská 561, 752 01 Kojetín
+420 581 764 086
kaps@kaps.cz
 • Hyundai i30 N – čtyřkolka s automatickou převodovkou

  Již se testují prototypy.

  More
 • Vlastní Cristiano Ronaldo nejdražší vůz?

  Automobilka Bugatti představila na ženevském autosalonu nejdražší vůz historie - Bugatti La Voiture Noire. Jelikož se nejedná o sériovou výrobu, existuje pouze jedna verze, má nesmírnou hodnotu – až 11 mil. EUR (282 mil Kč). Novým majitelem se měl stát Cristiano Ronaldo. Prostě chce být vždy „na vrcholu“ :)

  More
 • Nejrychlejší sériově vyráběné kombi na trhu najdeme v nabídce značky Alpina

  More
 • KAPS na ČT sport – Vyškovský slalom

  More
 • Více jak 100 let automatiky

  První automatická převodovka, dílo bostonské firmy Sturtevant Brothers, přišla na svět v r. 1904. Měla 2 rychlostní stupně, avšak často vykazovala závady.

  More