Kotouč gearboxes racing transmissions
Kotouc gearboxes
Racing transmissions

Přestavba

PŘESTAVBA Z AUTOMATU NA MANUÁL A NAOPAK?

PŘESTAVBA MANUÁLU NA AUTOMAT A NAOPAK?

Automatická převodovka je v současných vozidlech většinou již standardem, na který si spousta řidičů
zvykla. I ženy na automat nedají dopustit.

Přestavba z manuálu na automat

Pokud byste chtěli mít ve Vašem vozidle místo převodovky manuální automatickou, je nutné si připravit pevné nervy počítat s velkou finanční investicí. Přestavba je možná, ale není vůbec jednoduchá, proto je dobré zvážit, zda se takováto investice, jak finanční, tak časová, vyplatí (náklady se pohybují v desítkách tisíc) a zda není lepší vozidlo prodat nebo nefunkční/vadnou převodovku nechat repasovat. Velice těžko se přestavba legalizuje, z tohoto důvodu se nevyplatí.

Teoreticky je totiž přestavba manuální převodovky na automatickou možná, ovšem není to vůbec věc jednoduchá a konečnou otázkou zůstává, zda se vám vynaložená časová i finanční investice vyplatí. Pokud si totiž spočítáte náklady na přestavbu, které se pohybují řádově v několika desítkách tisíc, spočítáte si, že je ve finále lepší vůz prodat či nefunkční či vadnou převodovku repasovat. Navíc takováto přestavba jde velmi těžko zlegalizovat, takže se vám vlastně vůbec nevyplatí.

Přestavba z automatu na manuál

Takováto přestavba možná je a přistupuje se k ní tehdy, kdy začíná automat „zlobit“.  I zde platí zvážit, zda se investice vyplatí, většinou je závěr stejný = že nevyplatí.

Přihlíží se k několika faktorům, např. značka vozu, typ motoru apod. Odborník dokáže realizovat přestavbu například na VW Golfu II za víkend.

Většinou je potřeba nová převodovka, poloosy (ve většině případů jsou odlišné délky), klouby, spojkový pedál s válcem, pomocný váleček, vedení atd.

Shrnutí

Automatická převodovka je komfortem v řízení, kdy si jízdu užíváte, proto není potřeba ji předělávat.

Pokud převodovka začne vykazovat nějaký problém, je zdaleka lepší převodovku repasovat ve specializovaném servisu, nebo koupit nové vozidlo s automatem (i na trhu ojetin je v současné době dobrá nabídka).