Škoda začala v pondělí v závodě Vrchlabí vyrábět dvouspojkovou převodovku DQ200. Převodovka – známá pod zkratkou DSG – se používá nejenom ve škodovkách, najdete ji i v modelech značek Volkswagen, Seat nebo Audi.

V závodě se bude vyrábět 1000 převodovek DQ200, přičemž od poloviny roku 2013 bude vrchlabský závod denně vyrábět až 1500 převodovek. Do přípravy závodu investovala Škoda společně s koncernem Volkswagen zhruba 170 milionů euro (4,25 miliardy korun). Jde o modernější verzi DSG se sedmi rychlostními stupni (starší převodovka měla o jeden rychlostní stupeň méně).

Dvouspojková automatická převodovka typu DSG se používá ve vozech Škoda, Volkswagen, Audi i Seat. Zkratka DSG vznikla z anglického spojení Direct Shift Gear. Poprvé se tento typ převodové skříně představil v roce 2003. Převodovka díky dvěma spojkám umožňuje řadit bez přerušení tahu motoru.

Podobné řešení používá i Porsche, které ji prodává pod obchodním označením PDK. Kromě koncernu VW mají ve své nabídce dvouspojkové převodovky i některé další konkurenční automobilky (Ford, Volvo).

 

Zdroj: http://www.novinky.cz/auto/281622-skoda-zacala-ve-vrchlabi-vyrabet-novou-samocinnou-prevodovku.html