Kotouč gearboxes racing transmissions
Kotouc gearboxes
Racing transmissions

80 let automatu

Trocha historie:

  • r. 1886 si Carl Benz, německý konstruktér, nechal patentovat první automobil – tříkolku s benzinovým motorem.
  • r. 1904 představila americká společnost z Bostonu - Sturtevant Mill Co. První automatickou převodovku, která měla mechanické provedení se dvěma stupni, mezi nimiž se řadilo pomocí setrvačníku a sady rotujících závaží. Za jízdy docházelo k častému selhání převodovky, nebo k úplnému rozpadu, z tohoto důvodu nedošlo k jejímu dalšímu rozšíření do automobilů.
  • r. 1908 Henry Ford představil na trhu legendární model T s planetovou převodovkou ovládacím pedálem a jedním stupněm vpřed a jedním stupněm vzad.
  • r. 1923 si Alfred Horner Munro, kanadský inženýr, nechal patentovat první automatickou převodovku. Toto zařízení používalo místo hydraulické kapaliny stlačený vzduch, proto nebylo schopné přenést dostačující výkon motoru a k dalšímu uplatnění ve výrobě nedošlo.
  • Až americký koncern General Motors uvedl masově vyráběnou automatickou převodovku – Hydra-Matic, která měla 4 stupně (3 pro jízdu vpřed a 1 vzad) a tři planetová soukolí ovládala hydraulická spojka. Poprvé se použila v r. 1939 do vozů Oldsmobile modelového roku 1940. Díky své spolehlivosti se stala velice rozšířenou a oblíbenou, byla součástí i amerických vojenských vozidel za 2. sv. války.
  • Dva roky po válce americký Buick představil převodovku s hladším chodem řazení -  s hydrodynamickým měničem točivého momentu.
  • V Evropě se automaty prosazovaly pomaleji než v Americe. V 50. a 60. letech se dodávaly především luxusních vozů – Rolls-Royce, Jaguar, Mercedes-Benz. Od 70. let jsou součástí také městských autobusů, autojeřábů, hasičů, popelářských vozů, motorových vozů na železnici.  Později se na trhu objevily 5ti a vícestupňové převodovky.