Kotouč gearboxes racing transmissions
Kotouc gearboxes
Racing transmissions

Antonov TX6 Automatic

U převodovky Antonov TX6 byl hydrodynamický měnič točivého momentu nahrazen párem mokrých spojek - jednou pro převodové stupně vpřed a jednu pro couvání

Napsal Chris Guile

Firma Antonov, tvůrce pokrokového typu automatické převodovky, je každým krokem blíž sériové výrobě svých převodovek. Firma Antonov tohoto záměru téměř dosáhla již na začátku roku 2005, kdy stačilo jen málo, aby byl jeden z jejích návrhů schválený firmou MG-Rover, bohužel však následné zhroucení firmy MG-Rover znamenalo konec tohoto plánu.

V poslední době se firma Antonov zaměřila na čínský trh, kde velká řada OEM výrobců vozidel zoufale potřebuje finančně dostupné převodovky s jiným než manuálním ovládáním.

Abychom byli přesnější, firma Antonov vyvinula program pro 6-stupňovou převodovku TX6, jehož stávající verze při svém vývoji vycházela z jednotky zkonstruované pro firmu MG-Rover. Na tomto návrhu je nejpozoruhodnějším faktem to, že převodovka nepoužívá hydrodynamický měnič točivého momentu – katapultovací zařízení, které se používá u téměř každé jiné planetové samočinné převodovky.

U převodovky Antonov TX6 byl hydrodynamický měnič točivého momentu nahrazen párem mokrých spojek (jednou pro převodové stupně vpřed a jednu pro couvání), které se rozepnou, když se vozidlo nepohybuje, a sepnou, když musí být na kola přenášen výkon. Důležitým aspektem na tomto řešení je fakt, že spojka je efektivnější z hlediska spotřeby paliva nežli hydrodynamický měnič točivého momentu, což ve svém důsledku vede ke snížení emisí CO2.

Faktem je, že mnoho výrobců nyní využívá prvek, který se nazývá přemostění měniče, kde se v závislosti na zvyšujícím se počtu podmínek obě poloviny hydrodynamického měniče točivého momentu semknou k sobě (dokonce i někdy na 1. převodovém stupni). Tím se zvyšuje účinnost, ale znamená to také, že měnič je po většinu času efektivně redundantní.

Spojky se již používají u většiny převodovek AMT a u některých převodovek CVT, co tedy brání automatickým převodovkám využívat tutéž technologii? Ve skutečnosti již existuje jeden příklad automatické převodovky se spojkou, která je ve výrobě, ale nachází se až na samém vrcholu trhu – v nabídce Mercedes-Benz SL63 AMG. V tomto konkrétním případě bude sloužit coby konkurence technologie DCT, na které právě pracují vývojáři firmy Daimler, která však není připravena k výrobě.

Bez ohledu na to, jak to dopadne s převodovkou Antonov se mohou tímto směrem vydat i ostatní výrobci s myšlenkou, že nahradí hydrodynamický měnič točivého momentu spojkou, aby tím získali i malou výhodu co se týče produkce CO2.

Převodovka TX6 také odstraňuje nutnost vysokých kapitálových investic, výdajů, složitých řešení a problematického vývoje, které souvisí s dvouspojkovými automatizovanými manuálními převodovkami.  Převodovka tím pádem představuje řešení pro výrobce, kteří investovali miliony do svých stávajících výrobních závodů a kteří již konstruují automatické převodovky v planetovém provedení a modifikují své projekty eliminováním hydrodynamického měniče točivého momentu.  Po čtyřech letech projektování, vývoje a výstavby prototypu vstoupil nyní tento program do předvýrobní fáze.

Firma Antonov stále pracuje na účinnosti převodovky TX6 a usiluje o to dostat se s vývojem na stupeň mezi klasickou 6-stupňovou automatickou a 6-stupňovou manuální převodovku. Inženýři však možná míří příliš nízko, přihlédneme-li k faktu, že 2. generace 6HP (6-stupňové automatické převodovky) firmy ZF je oproti evropskému jízdnímu cyklu u některých aplikací již efektivnější než převodovka manuální. Například oficiální hodnoty CO2 u nového BMW Z4 ukazují, že automatická verze Z4 23i má o 3,5 % nižší emise CO2 nežli verze manuální.

Ostatní proklamované výhody převodovky TX6 oproti konvenčním automatickým převodovkám zahrnují:

- Širší celkový převod (až do 6.0);

- Větší flexibilita samotných převodových poměrů (menší vzájemná závislost);

- 3 přímá hnací ozubená kola (4., 5. a 6. stupeň) pro vyšší účinnost;

- Nižší výdaje za integraci vozidla

Stávající model má cílovou hmotnost 80 kg a je dimenzovaný až na 270 N.m, ačkoliv se také zvažovala možnost menší verze dimenzované na 150 N.m. Možné jsou i verze s vyšším točivým momentem, ale ty by vyžadovaly katapultovací spojky s větším průměrem.

sources

http://www.newspress.co.uk/DAILY_LINKS/arc_feb_2009/56986ant.htm

http://www.just-auto.com/article.aspx?id=98942