Kotouč gearboxes racing transmissions
Kotouc gearboxes
Racing transmissions

Automat v tanku

Ruský tank T-90 se považuje za nejlepší na světovém trhu.

Uralský pancíř nejnovější verze T-90MS překoná konkurenci v mnoha dalších zemích. Rusko se účastní světových tendrů na dodání obrněné techniky Vietnamu. V licenci tank  vyrábí Indie, 70% část je ruské výroby. Dále dodává 100 ks Alžírsku.

Ruská zbraň zabírá 27 % mezinárodního trhu (po USA s 31 % 2. místo), již několik let se vývoz výroby pro vojenský účel udržuje na 15 mld. USD. Není však lehké vyčíslit podíl tanku T-90, cena T-90MS nepohybuje kolem 4 mil. USD (srovnání – tank francouzské výroby AMX-56 Leclerc je 3x dražší). Řadí  se mezi prvních 5 nejlepších tanků a nejnovější verze T-90MS nemá konkurenci, co se týká účinnosti v boji, nejvyšší kvality a  úměrné ceny.

 

Parametry:

Jedna z největších konkurenčních výhod je vzdálenost zasažení cíle – 125mm dělo D-81 TM je spojeno se systémem řízení palby. Dále je oceňován komplex aktivní ochrany Štora  a protitanková munice Reflex-M, která je řízená leaserem a je schopná na vzdálenost až 5 km prorazit válcovaný pancíř více jek 700 mm tlustý.  Pro efektivnější zničení nepřítele ej bojový komplet rozšířen o tříštivou munici s distančním výbuchem.

Ve verzi T90-MS bylo poprvé použito ovládání a automatická převodovky s možností přepnout na manuál. Tom se zlepšily rychlostní a manévrovací vlastnosti a také se snížila spotřeba paliva a navu řidiče (má nainstalovaný kombinovaný noční televizor a termokamera). Další dva členové posádky, velitel a střelec, jsou ve věži, kde jsou také automatizovaný komplex ovládání zbraní, plazmové panely přístrojů, panoramatický zaměřovač a kruhový kamerový systém.

Dík technologiím nedochází ke snížení efektivnosti a spolehlivosti tanku v obtížných provozních podmínkách a vývozní potenciál stále narůstá.