Kotouč gearboxes racing transmissions
Kotouc gearboxes
Racing transmissions

Buick Century (1954-58)

Převod síly motoru na zadní kola zprostředkovávala dvoustupňová automatická převodovka Dynaflow.

Americká automobilka Buick začala s výrobou modelu Century v roce 1936 a po válce, v letech 1954 až 1958, pokračovala druhou generací s motory V8.

 

Jméno modelu Century pochází z doby, kdy Buick navrhoval první sériový automobil schopný dosáhnout rychlosti 100 mil za hodinu (160,9 km/h). V divizi Buick koncernu General Motors se hledalo nové působivé jméno. Jeden z představitelů Buicku se vrátil z cesty na britské ostrovy a svěřil se kolegům, že Britové říkají dosažení rychlosti 100 mph doing the century. Jméno Century se zalíbilo a bylo poprvé použito v roce 1936.


Pro modelový rok 1936 přejmenoval Buick, vedený od roku 1933 mladým Harlowem Curticem, celou paletu svých modelů, aby zdůraznil řadu technických vylepšení (např. hydraulické brzdy a synchronizovaná převodovka) a nový design Harleyho Earla. Série 40 s nejkratším rozvorem dostala jméno Special, ze série 80 se stal Roadmaster a největší a nejluxusnější modely série 90 se nadále jmenovaly Limited. Century převzalo roli středně velké série 60, ale pod kapotou mělo velký řadový osmiválec z modelů Roadmaster a Limited s objemem 5,25 litru a výkonem až 165 koní. Century bylo proti nim lehčí o 136 kg a proto se stalo nejrychlejším Buickem ve své době, snadno dosahujícím rychlost 100 mil/h. V roce 1942 ukončily všechny americké automobilky výrobu osobních vozů, aby svoje továrny uvolnily pro potřeby armády.


Buick Century 1954


Po dvanácti letech se Buick Century znovu vrátil se stejnou filozofií v podobě spojení karoserie menšího a lehčího modelu Buick Special s největším a nejvýkonnějším motorem V8 "Nailhead" s objemem 5 272 cm3 (322 kubických palců) a výkonem 196 koní (144 kW). Buick Century ’54 měl, stejně jako ostatní modely Buick tohoto ročníku, panoramatické přední a zadní okno, masivní širokou masku chladiče se svislým mřížováním a světlomety umístěné společně se směrovkami v kapkovitých rámečcích. Zadní blatníky měly zvýšené zakončení s dvojicemi kruhových koncových světel. Boky zdobily "vlaštovčí" chromované lišty a trojice větracích oválných otvorů, zvaných Venti Ports, typických pro vozy Buick. Kromě sedanu se nabízel dvoudveřový hardtop (foto), kabriolet a poprvé u Century i kombi.


Buick Century ’54 měl panoramatické přední a zadní okno, širokou masku chladiče se svislým mřížováním a světlomety umístěné společně se směrovkami v kapkovitých rámečcích.


Převod síly motoru na zadní kola zprostředkovávala dvoustupňová automatická převodovka Dynaflow. Vůz měl na všech kolech hydraulicky ovládané bubnové brzdy, přední kola měla nezávislé zavěšení na trojúhelníkových ramenech. Odpérování vozu zajišťovaly vinuté pružiny, vzadu doplněné Panhardskou tyčí. Výbava zahrnovala např. posilovač řízení a rádio. 

Buick Century 1955


Novinkou modelového ročníku 1955 byl čtyřdveřový hardtop Buick Century Riviera. Ostatní verze karoserie zůstávaly dál v nabídce. Buick Century ’55 měl rozvor náprav 3099 mm a vnější rozměry karoserie (d x š x v) 5250 x 1935 x 1580 mm, nebyl to tedy žádný drobeček. Od ročníku 54 se lišil odlišnou mřížkou chladiče, nárazníky, čtyřmi větracími otvory na bocích a novým uspořádáním zadních světel (foto).


Boky dál zdobily


Nově se montovaly bezdušové pneumatiky rozměru 7,6x15. Na přání se dodával posilovač brzd. Kalifornská policie si pro hlídkování na dálnicích objednala větší množství dvoudveřových sedanů Buick Century, které se běžně neprodávaly. Vznikly kombinací karoserie Specialu a motoru V8 322 z Century. Jeho výkon vzrostl na 236 koní (SAE).


Buick Century 1956


Rok 1956 byl pro Buick rokem unifikace. Všechny modely (Special, Century, Super a Roadmaster) poháněl stejný motor V8 322, jeho výkon ale dál vzrostl na 255 koní při 4 400/min. Special a Century zůstávaly na rozvoru 122 palců (3099 mm) a rovněž délka obou vozů byla stejná (5250 mm). Pro srovnání, Roadmaster měl rozvor 3226 mm a byl dlouhý 5425 mm. Základní cena modelu Century byla stanovena na 2 963 $. Úpravy vzhledu se omezily jen na přední masku (foto), nárazníky a zadní světla. Čtyři falešné větrací otvory na bocích dostaly kapkovitý tvar.


Buick Century Convertible 1956 měl pozměněnou přední masku a nárazníky. Čtyři falešné větrací otvory na bocích dostaly kapkovitý tvar.


Dost se zapracovalo na podvozku. Úpravou zavěšení předních kol a zadních tlumičů se dosáhlo zlepšení stability vozu. Buicky ’56 také o poznání lépe brzdily, včetně nožní parkovací brzdy, se kterou se dalo nouzově zastavit až z rychlosti kolem 50 km/h.


V roce 1956 postavil Buick jediný exemplář kabrioletu nazvaného Buick Century X Show Car. Vůz, původně v černé barvě, byl údajně určen k osobní potřebě návrháře Billa Mitchella, který pracoval pro GM od roku 1935. Později jej další majitelé restaurovali a přelakovali dvěma tóny modré barvy.


Buick Century 1957


Do modelového roku 1957 vstoupil Buick Century s novou maskou chladiče se svislým mřížováním, připomínající provedení z roku 1954. Široká maska byla integrována do předního nárazníku a po obou stranách zakončena masivními chromovanými díly, připomínajícími proudová letadla. Zadní okno bylo rozděleno do tří částí, přičemž dělicími sloupky procházely prolisy sahající od předního okna až k zadnímu nárazníku. Rozměry zůstaly prakticky stejné (rozvor 3099 mm, délka 5293 mm). Novým modelem bylo hardtopové kombi Century Caballero (foto), kterých se prodalo přes 10 tisíc kusů, přičemž všechny modely ročníku 1957 našlo necelých 66 tisíc zájemců.


Novým modelem ročníku 1957 bylo hardtopové kombi Century Caballero, kterých se prodalo přes 10 tisíc kusů.


Motor V8 byl převrtán na objem 5957 cm3, takže výkon stoupl na slušných 300 k (221 kW). Vůz s hmotností necelé dvě tuny dokázal zrychlit z nuly na sto za 11,4 s a dosáhnout maximální rychlost 190 km/h.


Buick Century 1958


Poslední ročník první poválečné generace Buicku Century změnil výrazně svoji tvář. Vpředu se objevily dvojité kruhové světlomety, částečně skryté pod stříškami. Pod nimi se rozprostírala široká maska chladiče s čtverečkovým vzorem, zakončená na bocích pomocnými světly. Zadní blatníky působily kosmickým dojmem svými chromovanými ozdobami, ploutvemi a koncovými světly přecházejícími do zakončení zadního nárazníku. Díky těmto ozdobám narostla délka na 5380 mm. Na výběr bylo mezi šesti modely: sedanem, hardtop sedanem a kupé Riviera, dvoudveřovým sedanem, kabrioletem (foto) a kombi Caballero.


Buick Century 1958 změnil výrazně svoji tvář. Vpředu se objevily dvojité kruhové světlomety, pod nimi se rozprostírala široká maska chladiče s čtverečkovým vzorem.


Motor V8 zůstal zdvihovým objemem i výkonem stejný. Automatická převodovka Variable Pitch Dynaflow byla poháněna dvěma turbínami. Celkem bylo vyrobeno 37 568 kusů, z toho nejvíc hardtop sedanů Riviera (15 171 kusů).


V roce 1959 byl Buick Century přejmenován na model Invicta. Název Century se vrátil až v roce 1973 pro modely střední velikosti, postavené na koncernové platformě A. Ve čtyřech dalších generacích se vyráběl až do roku 2005.

 

Zdroj:http://veteran.auto.cz/clanek/782/buick-century-1954-58-sto-mil-za-hodinu