Chrysler: devítistupňová převodovka v roce 2013!

Dlouhou dobu byla známá pouze pětistupňová manuální převodovka, náhle se rozšířila o jeden stupeň a přibyl i sedmistupňový automat.

Dlouhou dobu byla známá pouze pětistupňová manuální převodovka, náhle se rozšířila o jeden stupeň a přibyl i sedmistupňový automat. V současné době mají některé vozy osmistupňový automat, ovšem Chrysler chystá na příští rok evoluci.

Na počátku se osmistupňové automatické převodovky objevovaly jen v luxusních modelech značek BMW nebo Audi, ale Sergio Marchionne, generální ředitel Chrysleru, plánuje společně s německou firmou ZF Friedrichshafen AG na rok 2013 nově jako první devítistupňový automat. A důvod? Především zlepšení spotřeby paliva až o 16% a vyhýbání hybridnímu ústrojí.

Pokud se nová převodovka uchytí, tak tím Chrysler ušetří vysoké náklady, které by musel vynaložit na vývoj hybridních technologií. Marchionne si od toho slibuje, že se posílí tržby z prodeje. Jelikož v roce 2011 při dodání osmistupňového automatu do Chrysleru 300 se prodeje rozšířily a zvýšily.

Pro zajímavost, stuttgartská značka Porsche má v nabídce už sedmistupňový manuál a něco podobného vyvíjí momentálně i BMW. Podle odborníků z firmy ZF se můžeme dočkat v budoucnu ještě desátého, maximálně jedenáctého stupně. Více to nepůjde, protože by ta skříň byla obrovská. Bude se muset vymyslet zřejmě něco nového.

Devítistupňová automatická převodovka se objeví v automobilech v polovině roku 2013.

Zdroj: http://www.automotonews.cz/2012/08/02/chrysler-devitistupnova-prevodovka-v-roce-2013/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=chrysler-devitistupnova-prevodovka-v-roce-2013