Kotouč gearboxes racing transmissions
Kotouc gearboxes
Racing transmissions

Je výhodné pořídit si vůz s dvouspojkovou převodovkou?

Stále stoupá prodej vozidel s automatickou převodovkou. Samočinné řazení je komfortní a v případě dvouspojky může dodat i sportovní ráz jízdy.

Před 10ti lety byla dvouspojka vzácností,  používali ji výrobci prémiových vozů, v současnosti je v nabídce většiny značek. Její předností je hlavně rychlost změn rychlostních stupňů (v milisekundách).

Jsou složeny ze 2 převodovek, které mají vlastní spojku – buď na suché bázi (DQ200), nebo na bázi olejové (DQ250). Principem rychlé změny převodu je fakt, že každá spojka řadí polovinu RS – jedna spojka 1,  3,  5 RS a druhá 1, 3, 6RS. Při řazení dochází k rozepnutí jedné a současně k sepnutí druhé spojky – nedochází ke ztrátě akcelerace a nepovoluje výkon motoru. Cena vozů s dvouspojkou  je, oproti vozům s manuálem, o cca 50 000,- vyšší. Pravidelný servis zaručí správnou funkčnost s delší životností.

Ceny oprav se liší v závislosti od značky automobilů a souvisí i s cenou vozu (čím dražší vůz, tím dražší servis). Nejméně nákladná údržba je u běžných vozidel – kolem 6 000,- (diagnostika, výměna olejové náplně). Výměna suché spojky se pohybuje kolem 35 000,-, výměna mechatroniky kolem 40 000,-.

 

Doporučení k dlouhé životnosti převodovky:

  • Pravidelný výměna olejové náplně – u mokré spojky cca po 60 000 ujetých km, u suché po max. 120 000 km
  • Nepopojíždět v kolonách – nechávat větší mezeru a rychle se rozjet (brání zbytečnému opotřebovávání převodovky)
  • Při každém zastavení nevyřazovat na neutrál
  • Neparkovat ve vlhku (předcházet vzdušné vlhkosti a pronikání nečistot)
  • Pokud se nejedná o sportovní vůz, nepoužívat jako závodní (motory nejsou koncipovány na takovou zátěž)