Kotouč gearboxes racing transmissions
Kotouc gearboxes
Racing transmissions

K tahání přívěsů se používají silné verze pick-upů. Je vyhovující Navara s automatem?

NISSAN NAVARA 2.3 DCI S AUTOMATICKOU PŘEVODOVKOU

NISSAN NAVARA 2.3 DCI S AUTOMATICKOU PŘEVODOVKOU

K tahání přívěsů se používají silné verze pick-upů. Je vyhovující Navara s automatem?

Mezi pick-upy jsou velké rozdíly, i když navenek působí podobně. V první řadě by pracovní vůz měl plnit potřebu dlouhé životnosti, která souvisí s náročnou námahou vozidla.

Nissan Navara je na tuto zátěž přichystána velice dobře - svařencem rámu s 8 příčnými výztuhami. Proto ve své třídě nabízí extrémně pevný základ s velkým předním nájezdovým úhlem 30,4°.

Je poháněna 2,3l motorem, který je znám např. z modelu Renault Master. Čtyřválec, prvotně vyvíjený pro 3,5tunová užitková vozidla, vzbuzuje v Navaře jistotu i v případě, kdy má tahat přívěs. Slabší verze 120 kW/403 N.m  používá 1 turbodmychadlo, testovaná silnější úroveň 140 kW/450 N.m potřebuje dvojité přeplňování. Obě verze používají mezichladič stlačeného vzduchu.

Zcela k silnější verzi je možné vyjma šestistupňové manuální převodovky sehnat automat. Takový sedmistupňový automat je vhodný jak pro náročnou práci, tak k sebeprezentování řidiče.

Co se týká praktických vlastností, výrobce výborně využil 7 stupňů a při zkušební jízdě na dálnici při rychlosti 100KM/h čtyřválec točil optimálních 1750 min-1,, což je příznivá informace pro spotřebu při tahání např. člunu na podvalníku.

Současně díky maximu točivého momentu 450 N.m  bylo již při 1500 min-1 možné jet těsně po rychlostí 90 km/h.

Automat při sešlápnutí lehce i středně sešlápnutém akcelerátoru řadil efektivně. Při větším zatížení při stoupání a předjíždění se otáčky motoru zvyšovaly i přes 2500 min-1, proto bylo někdy nutné zasáhnout do řazení volbou voliče na středovém tunelu.  Při tomto stylu jízdy se průměrná spotřeba paliva pohybovala okolo 8 l, což je na téměř dvoutunový vůz s automatem a s ohledem na nepříliš aerodynamický tvar (otevřená korba) pěkné číslo.

Také napomohlo 7 RS, které udržovaly otáčky v optimálním režimu.

Testovací jízdy proběhly s pohonem výhradně na zadní nápravu. Navara těžila z přiřaditelného pohonu přední nápravy aktivovatelného kolečkem před voličem převodovky. Ani pohon 2WD není na kluzkém povrchu osamocený, neboť mu automaticky pomáhá elektronická uzávěrka zadního diferenciálu.

Automat dokáže eliminovat riziko spálení spojkového obložení manuální převodovky, jízda je méně citlivá, a to může být problém v terénu. Z toho vyplývá, že zkušený řidič nespálí spojku v manuálu ani v terénu a projede náročnější podmínky než s automatickou převodovkou. Méně zkušený řidič by měl k takové jízdě zvolit planetové ústrojí s hydroměničem, kterému při rozjezdu a změně převodových stupňů nevadí prokluz.

Po zařazení polohy 4Lo s redukčním převodem jsme se plížili s vozem tak pomalu, že nebylo těžké se vyvarovat vyčnívajícím pařezům nebo vymletým strouhám. Ani jednou jsme nezapadli, proto jsme manuální převodovku nepostrádali. Také jsme odzkoušeli systém řízeného sjíždění klesání zapínatelným tlačítkem vpravo od voliče pohonů. Navara ve strmém klesání udržovala rychlost kroku a sama přibrzďovala potřebná kola a udržovala zvolený směr natočení předních kol. Tento systém v zimním období nefunguje úplně, je potřeba brát ohled na adhezi pneumatik a vybrat dle plánovaného využití vozu velice kvalitní pneu.

Výhody:

-          7 převodových stupňů

-          šetrné řazení

-          tahání 3,5 t

Nevýhody:

-          malá tlačítka na autorádiu