Kotouč gearboxes racing transmissions
Kotouc gearboxes
Racing transmissions

Korejská revoluční převodovka

Automobilky Kia a Hyundai dokončily vývoj první prediktivní automatické převodovky ICT Connected Shift na světě. Funkce se objeví v budoucích modelech obou značek.

Tento systém umožňuje vozům s automatickou převodovkou automaticky měnit stupně na základě průběhu trasy a stavu dopravy.

Nový systém je napojen na páteř řídící jednotky, ze které monitoruje kamery a radary vozidla, dokáže také číst 3D navigaci a sledovat funkci adaptivního tempomatu. Dle dostupných dat sám ovládá automatickou převodovku.

Rozdíl oproti klasickému automatu spočívá např. v rozpoznání potřeby akcelerace na dálničním nájezdu - automaticky přepne do režimu Sport, po zařazení se do pruhu se vrátí k původnímu režimu. Při dlouhém zpomalování z kopce, kdy radar nedetekuje nic mimořádného na vozovce, systém vyřadí na neutrál a ponechá vozidlo „plachtit“. Dále si poradí s klikatou silnicí – plynule udržuje rychlost podle stáčení silnice (nepodřazuje divoce na každý dotek plynu). Oproti klasickému automatu systém řadil v zatáčkách o 43% méně, četnost používání brzd se snížila cca o 11 %.

I nadále budou tento systém vyvíjet, a to dovednost komunikace s dopravní signalizací a identifikace záměrů ostatních řidičů. Současně s dalšími systémy bude dalším krokem k autonomní jízdě.

Ani ostatní automobilky s obdobnými systémy nezahálejí.