Kotouč gearboxes racing transmissions
Kotouc gearboxes
Racing transmissions

Kvůli nesprávné práci se spojkou by někteří řidiči měli přejít na automat

O tom, zda je lepší převodovka automatická či manuální se mohou jejich zastánci dohadovat donekonečna. Ovšem mnozí zastánci manuálů by měli přejít na automat. Nejčastější chyby řidičů:

Nedostatečné sešlápnutí spojky

Mnoho řidičů při změně rychlostního stupně (při zařazení i vyřazení) málo sešlápne spojku (ozývá se velmi nepříjemný skřípavý zvuk) a tím může převodovku výrazně ničit.

Stání na spojce

Příkladem zbytečného stání na spojce je čekání na semaforu – zastaví se na červenou, vyřadí na neutrál, ale spojka se nechá stále sešlápnutá nebo někteří řidiči ani nevyřadí a se zařazenou rychlostí stále stojí na spojce. Následně dochází k poškození setrvačníku, jehož výměna není levná záležitost.

Pouštění spojky

Důležitá je rychlost uvolnění – klasický vůz není závodní speciál a není tedy nutné spojku uvolnit co nejrychleji, je vhodné ji pouštět pozvolna, plynule (ne moc rychle a ne pomalu – tak, aby motor najel do otáček průběžně).

Prokluz spojky

K prokluzu dochází při nezvládnutém rozjezdu do kopce nebo při rozjezdu na vyšší rychlostní stupeň než 1. Spojka občasný prokluz vydrží, ale problémy mohou nastat při častějším takovém jednání řidičů.

Zdroj… https://autozine.cz/spravna-prace-se-spojkou-je-pro-mnohe-nadlidsky-ukol-pro-ty-by-byl-lepsi-automat/