Kotouč gearboxes racing transmissions
Kotouc gearboxes
Racing transmissions

Mnozí řidiči dokáží zničit nebo poškodit automatickou převodovku během krátké doby

Vozidla s automatem si lidé pořizují díky jejímu pohodlí – stačí navolit D a „auto se o vše postará". Může se zdát, že nelze nic zničit ani poškodit a že se ev. problémy týkají pouze převodovek manuálních, ovšem není to pravda. Jakým problémům umí jít někteří řidiči naproti?

Nedostatečný servis

Základním servisem automatů je pravidelný servis – výměna olejové náplně. Někteří ani netuší, že by se měl provádět, někteří sice ano, ale nedodržují pravidelné intervaly. To může vést k nedostatečnému mazání a postupnému zničení převodovky.

Eko režim

U automatů je možné zvolit konkrétní jízdní režim – vyjma standardních a sportovních bývá často volen eko režim. I přes úsporu paliva není vhodné jej používat dlouhodobě. Motor pracuje ve velmi nízkých otáčkách, což mu nemusí prospívat. Proto je třeba občas zařadit i svižnější jízdu.

Parkování v kopci

Ponechání voliče na P na rovině je v pořádku, ovšem v kopci je to špatná volba, vůz je nedostatečně zajištěn a udržet ho v kopci s velkým sklonem není vůbec jednoduché. K minimalizaci této chyby mají některá současná vozidla elektronickou ruční brzdu, která se po zastavení sama aktivuje.

Chybné řazení

Řazení s automatem = volba jednotlivých jízdních režimů. Během jízdy není zcela vhodné používat např. neutrál, i přes zvýšení rychlosti a snížení spotřeby např. v kopci. Dále je potřeba měnit D za R (i naopak) až tehdy, kdy vůz opravdu stojí. I tímto se dá automatům prospět.

 

 

Zdroj: https://autozine.cz/nejen-vozy-s-manualem-mnozi-jsou-schopni-znicit-i-automatickou-prevodovku-behem-chvile/

Zdroj obrázku: Freepik