Kotouč gearboxes racing transmissions
Kotouc gearboxes
Racing transmissions

Některé údajně neškodné zlozvyky řidičů umí negativním vlivem zkrátit životnost převodovky až o čtvrtinu

I když i v Česku stoupá počet vozidel s automatem, stále je početná skupina řidičů s vozy s převodovkou manuální. Pozor ale na nevhodné zacházení s ní.

K nejčastějším prohřeškům patří odkládání ruky na řadicí páku, používání spojky místo brzdy, stání „na spojce“, podtáčení motoru nebo odkládání nohy na spojkový pedál.

Odkládání ruky na páku a nohy na pedál

Toto způsobuje mj. poškození vidlic - „Ruka vyvíjí tlak na na táhla a jimi na vidličky, kterými se v převodovce volí jednotlivé stupně rychlosti. Může vznikat přílišné tření mezi vidličkami, které jsou statické s pohyblivými ozubenými koly,“ varuje mechanik Piotr Gawlas.

Tzn. možné opotřebení třením, ale také zbytečné zahřívání převodového soukolí a s tím i oleje.

Podobné je to i s odkládáním nohy na pedál spojky. Blízko od něj - vlevo je místo, kam si řidič nohu může odložit, většinou však končí na pedálu. Záleží na nastavení odporu pedálu, ale každopádně se tím opotřebovává spojkové ložisko.

Stání na spojce na semaforech

Při stání na křižovatce vyřadit na neutrál a uvolni spojku. Pro převodovku není dobré stát na spojce se zařazenou rychlostí, na dlouhé stání není stavěná – při stání na spojce a zařazenou rychlostí dochází k namáhání spojkového ložiska (je staveno na krátkodobé zatížení), které může odejít již po 100 000 km.

Dalším nešvarem je držení vozidla v kopci pomocí lehkého prokluzu spojky, kdy dochází k nadměrnému tření a opotřebení, má prokluzovat jen minimálně (při rozjezdu nebo řazení).

Při zrychlení – podřadit!

Toto škodí hlavně motoru, vibrace ale zatěžují celou pohonnou soustavu.

Vše je lepší než trápit spojku a podtáčení motoru (rychlá akcelerace motoru při nízkých otáčkách). Daleko lepší je při rozjezdech do kopce ovládat brzdu a plyn současně, což lze i při zařazení meziplynů při brzdění, příp. použít ruční brzdu, či rychlé přešlápnutí z brzdy na plyn.

Opravy převodovek nejsou jednoduchou ani rychlou záležitostí, musí se celá demontovat… Poškozená převodovka pracuje s menší přesností při řazení, může se zadrhávat, zaseknout.

Zdroj: https://www.autozive.cz/zdanlive-neskodne-zlozvyky-nici-prevodovku/