Kotouč gearboxes racing transmissions
Kotouc gearboxes
Racing transmissions

Převodový olej se od motorového výrazně liší

Automatické tak i manuální převodovky potřebují olej. V manuálech se olej běžně nemění, ale pokud se vymění, je to poznat.

Popsaná zkušenost:

U ojetého vozu s nájezdem 130 tis. km šla hůře řadit dvojka (někdy ani silou). Přibližně každé 5. řazení

Bylo nutné vymáčknout spojku a znovu zařadit dvojku, jak při řazení nahoru, tak při podřazování, což je například při rychlém rozjezdu z křižovatky problém.

Předpokládaná cena opravy v servise – výměna synchronu, včetně ložiska, byla 25 000 Kč.  Jako poslední pokus byla provedena výměna oleje v převodovce a převodovka se vzpamatovala a při zkušební jízdě byla znát změna – řazení šlo lépe a dvojka řadí, jak má. Proto, pokud máte obdobný problém, zkuste nejprve výměnu převodového oleje, buď svépomocí, nebo ve specializovaném servise.

Jaký olej vybrat?

Tak jako u maziv pro motory, tak také u převodových olejů platí norma SAE, která udává viskozitu a norma API, která značí výkonnostní třídu. Nejčastěji se lze setkat s oleji 75W-80 a 75W-90, u starších vozů jednorozsahové oleje 75W. Je potřeba dodržet konkrétní specifikaci předepsanou výrobci.

Převodové oleje nejsou tak namáhané, jako motorové, proto specifikace GL1 a 2 jsou bez aditiv. Nemusí odolávat výfukovým plynům, které způsobují oxidaci, neprochází přes turbodmychadlo, které bývá velice horké, proto výrobci uvádějí, e olejová náplň je celoživotní. Ovšem i převodový olej potřebuje pravidelnou výměnu, řazení se tím zpřesní a je jistější.

 

Zdroj: https://www.portalridice.cz/clanek/olej-do-prevodovky-se-od-motoroveho-zasadne-lisi