Kotouč gearboxes racing transmissions
Kotouc gearboxes
Racing transmissions

Škoda – závod ve Vrchlabí, výrobce dvouspojkových automatických převodovek DSG

Dnes vyrobí cca 2 200 ks/den sedmistupňové automatické převodovky se dvěma spojkami DQ200 – DSG.

Továrna ve Vrchlabí započala výrobu r. 1864, od r. 1946 byla součástí Škody Auto Mladá Boleslav. Do r. 2012 vyráběla celá vozidla, v tomto roce byl závod zmodernizován na výrobu komponentů.

Za r. 2018 těchto převodovek bylo vyrobeno 538 000 (38% do závodů Škody a 62% do dalších značek koncernu VW – Audi, Seat, VW). Ke konci letošního roku sjede z linky již 3 000 000. jubilejní převodovka.

Továrna využívá řadu robotů – např. na přepravování spousty jednotlivých drobných dílů do měřicího střediska na průběžné kontroly – malý vozíček se pohybuje sám, dokáže se vyhnout překážce, a aby na sebe „upozornil“ hraje z něho hudba. Dále jde o autonomní vysokozdvižný vozík a tahač palet.

Další výpomoc robota (citlivá robotická ruka) je na oddělené lince, kde se kompletuje tzv. mechatronika – elektronický mozek, který za pomoci tlakových pístů hydraulicky ovládá řazení a spojky. Jedná se kooperujícího robota, neboť pracuje přímo vedle zaměstnanců. V případě, že při pohybu narazí na zaměstnance, momentová čidla v kloubech pohyb ihned zastaví a k žádnému zranění…nedojde.

Úplný proces výroby převodovky, od hrubých výkovků až po finální výrobek, který prochází spousty testovacími centry, je velice sofistikovaný a efektivní.