Kotouč gearboxes racing transmissions
Kotouc gearboxes
Racing transmissions

Srovnání – dvouspojková DSG versus planetová převodovka s hydroměničem

Jde momentálně o nejprodávanější typy převodovek. K čemu se která hodí?

Planetová převodovka s hydroměničem

Jejich původ sahá na konec 2. světové války, velký rozmach nastal v 50. a 60. letech. Se současnými moderními toho moc společného nemají, ovšem hydrodynamický měnič točivého momentu přetrval. Zjednodušeně se dá říct, že jde o čerpadlo a turbínu, které jsou v jednom uzavřeném prostoru naplněném olejem. Čerpadlo pohání klikovka motoru, tím se olej dává do pohybu a proudí. Naproti čerpadla je turbína, pevně spojena s hřídelí převodovky. Proudící olej se opírá do lopatek turbíny a tím se roztáčí. K přenosu točivého momentu tedy dochází hydraulicky.

Nespornou výhodou těchto převodovek je právě absence mechanického propojení motoru a převodovky. Není to však jednoznačné a z důvodu úspory paliva se dokážou moderní převodovky, když se to hodí, mechanicky zamknout, a propojit tak obě hřídele. Výhodou hydraulického přenosu točivého momentu je plynulost, pozvolnost, rozjezdy bez cukání, parkování bez přískoků (jako např. u převodovek DSG), vše funguje hladce. S tím jsou ovšem spojeny také určité ztráty prokluzem, ke kterému u hydroměniče dochází.

Uvnitř převodovky jsou planetová soukolí a hydraulicky ovládané spojky, jejich rozpojováním a spojováním dochází k propojování jednotlivých ozubených kol a tím také k řazení převodů. Novější převodovky mají 8-10 převodů, což opět vede k úspoře spotřeby.

Tyto převodovky jsou při správném zacházení velice trvanlivé, bez problému najedou větší stovky tisíc km bez ohledu na provoz ve městě nebo dálnici.

 

 

Převodovka DSG

Modernější koncepce využívá dvou hřídelí, na jedné jsou sudé a na druhé liché rychlosti a každá z nich má vlastní spojku. Po zařazení 1 RS mechatronika nachystá - zařadí 2 RS, ale její hřídel není spojena s klikovkou – k tomuto dojde při rozpojení liché hřídele (s 1 RS) a současném sepnutí sudé hřídele (s 2 RS). Poté zase mechatronika připraví 3 RS. Řazení u této převodovky probíhá velmi rychle, bez přerušení tahu. Jejich původ mají tyto převodovky v převodovkách PDK (automobilka Porsche).

Přenos krouticího momentu je oproti převodovkám s hydroměničem efektivnější a méně ztrátový. Ke ztrátám dochází při prokluzech spojek, což je největší slabinou. Sada spojek podléhá běžnému opotřebení a jejich životnost se pohybuje od cca 100 000 km do 500 000 km (záleží na používání převodovky). Více trpí v městském provozu, kde se popojíždí krokem a spojky jsou tak dlouho v prokluzu a bude třeba řešit jejích výměnu již dříve. A DQ200 má suché spojky (nejsou v olejové lázni), takže zde dochází k ještě většímu přehřívání.

Některé DSG převodovky mají ve sportovnějším projevu menší problém s popojížděním velmi malou rychlostí. Řídící jednotka se snaží sepnout spojky co nejdřív, aby neprokluzovaly dlouho. Dochází tak k možnému poposkakování, couvnutí i o 10 cm, což může být problém. Ideální jsou na dálnici a v mimoměstském provozu, kde využijí rychlé řazení bez prokluzu spojek.

Doporučený interval výměny olejové náplně je 60 000 km (při větším nájezdu km i dříve), a to i v případě, že výrobci uvádějí náplň jako doživotní, tzn. po dobu životnosti převodovky (mezi 200 – 300 000 km)

 

Zdroj: https://www.portalridice.cz/clanek/dsg-prevodovka-vs-planetova-prevodovka-s-hydromenicem