Kotouč gearboxes racing transmissions
Kotouc gearboxes
Racing transmissions

„Tajná“ tlačítka ve vozidle – málokdo ví o jejich skrytých vlastnostech a správném využití

Někdy se stává, že v autě objevíte tlačítko a nevíte, jakou plní funkci. Je dobré projít celou palubovou desku a zjistit, co vše se na ní nachází.

 „Shift lock release“ v automatu

Některá vozidla s automatem mají vedle voliče převodu malé tlačítko s tímto nápisem. Jeho využití oceníte zejména při poruše – odtahu vozidla, díky němu nezůstanete stát na místě. Automatická převodovka obvykle neumožňuje zvolit jiný stupeň než P (parking) dokud nenastartujete, toto tlačítko ovšem povolí zařadit „neutrál“, a tak je možný odtah.

Asistent sjíždění svahu

Některé novější modely mívají nejrůznější asistenty rozjezdu, udržování rychlosti, jízdy v pruhu atd. Tento ovšem spočívá v kontrolované jízdě z kopce - pomáhá řidiči sjet vozem prudce směrem dolů. Na tlačítku je zobrazeno auto, v pozici přední částí dolů a nad ním nakreslený tachometr (ne všechna vozidla mají toto tlačítko, někdy je zabudováno v základu).

Vypnutí alarmu při náklonu

Pokud necháte auto stát směrem do kopce, může se stát, že se zapne alarm a je potřeba jej vypnout klíčem. Tomuto je možné předejít právě stisknutím tlačítka, na kterém je zobrazeno auto v náklonu a stoupá od něj znázornění alarmu/signálu.

Vzduch zvenčí nebo cirkulace uvnitř

Na klimatizaci lze občas přepínat mezi hnaním venkovního vzduchu dovnitř nebo tento přívod uzavřít. K tomu slouží 2 tlačítka, na kterých je symbol auta a šipka směřují skrz čelní sklo dovnitř nebo druhá ikonka s šipkou točící se uvnitř vozu. První umožňuje vnik čerstvého vzduchu, naopak druhá mu zamezuje, např. pokud jde zvenčí kouř nebo zápach.

Zdroj: https://www.autozive.cz/