Kotouč gearboxes racing transmissions
Kotouc gearboxes
Racing transmissions

Továrna "z vesmíru"

Podnik Škody Auto Vrchlabí se od časů zrodu Škody Favorit (v září si připomněla 30 let) proměnil k nepoznání. V továrně, kde se zrodily první kusy tohoto vozidla, se dnes produkují převodovky. Řadí se nejen k nejmodernějším v koncernu Volkswagen, ale také ve světě. 

Krátce z historie podniku:

-          Za socialismu připadl při reorganizaci mladoboleslavské automobilce

-          V 70. letech byl dost zastaralý – do r. 1981 výroba Škody 1203

-          Z továrny se díky významné rekonstrukci stal všestranný podnik – výrobní linky dokázaly poskládat jakýkoliv model vozu – dodávky 1203, Škoda 120 GLS a 105 GL (převážně pro export)

-          Vznik první série automobilů Favorit 136 L

-          R. 1988 – dokončení karosárny v Mladé Boleslavi

V současnosti

se v továrně místo Škody Favorit vyrábí převodovky, a to dvouspojková převodovka DSG (DQ200) Jde o sedmistupňovou automatickou převodovku se suchými spojkami, určenou pro modely koncernu Volkswagen - Škoda Fabia a Octavia, Seat Ibiza a Leon, Volkswagen Polo a Golf a další malé modely.

Továrnu najdeme na jihovýchodním okraji Vrchlabí. Zabírá nemalou plochu a je dominantou města v Podkrkonoší.

-          Výrobní hala působí ohromně, má rozumné uspořádání, provoz je tichý, navzdory k výrobním procesům (obrábění, kalení, montáž), vše má svůj systém – v souhrnu lze konstatovat, že z jedné strany vstupují díly a z druhé strany „odcházejí“ hotové převodovky.

-          Tento typ převodovek má velice choulostivé část tzv. mechatroniky, a proto je velmi důležitá čistota, aby nedošlo k jejich poškození nečistotami.

-          Je vybavena dokonalou technikou – práce s max. přesností, především robotizovaná

-          Technické unikáty – heliová kalírna (zpracování ozubených kol), kalení ozubených kol DIF pod lisem…

-          Velmi automatizovaná vnitřní logistika – vláčky s magnetickými vodícími pásy v podlaze, poloautonomní vozíčky, plně autonomní vozík (jezdí po celé továrně, jak je potřeba), velké množství senzorů

-          Odd. mechatroniky působí jako laboratoř – oddělené zóny čistoty (speciální oděvy, zahalené vlasy, na podlaze lepicí rohože-k zachycení nečistot z bot, vozíčků…)

-          Světové prvenství – r. 2015 zavedení kooperativního robota do velkosériové výroby (díly chystá zaměstnanec, robot si je sám dává do zásobníku a ukládá na pozici, což byla stereotypní, únavná a nepříjemná činnost) – v současné době již mají ve výrobě 2

-          Zaměstnává kolem 1000 zaměstnanců – odborníci, kteří hlídají kvalitu a provoz výrobních strojů

-          Denní výroba až 2000 převodovek

Zdroj fotografií: https://byznys.lidovky.cz/tovarna-s-prvky-sci-fi-uz-v-ere-favoritu-mohly-linky-sestavit-libovolny-model-1xh-/auto.aspx?c=A170905_174916_ln-auto_pave