Kotouč gearboxes racing transmissions
Kotouc gearboxes
Racing transmissions

U Volva automat spoří

U Volva už na převodovce nezáleží, i automat spoří
Volvo patří v oblasti snižování emisí na špičku mezi evropskými automobilkami. Konstruktérům švédského výrobce, který od roku 2010 patří čínské společnosti Geely, se podařilo vyrovnat spotřebu vznětového motoru s automatickou převodovkou na úroveň převodovky manuální.

Dieselová pohonná jednotka o objemu 1.6 l v kombinaci s automatickou převodovkou Powershift nyní nabízí stejně nízkou spotřebu paliva a emise CO2 jako verze DRIVe vybavené manuálními převodovkami. Spotřeba paliva u modelu Volvo S60 s motorem 1.6D a s převodovkou Powershift je 4,3 l/ 100 km. To představuje emise CO2 114 g/km. Odpovídající hodnoty pro Volvo V60, V70 a S80 se stejným motorem a stejnou převodovkou jsou 4,5 l / 100 km a 119 g/km.

Vůbec poprvé se nám podařilo snížit spotřebu paliva u vozů s automatickou převodovkou na úroveň shodnou s jejich manuálními verzemi. Jedná se o mimořádný výsledek práce všech našich expertů na hnací ústrojí," říká Peter Mertens, vrchní viceprezident pro výzkum a vývoj ve společnosti Volvo Car Corporation.

Nízké hodnoty spotřeby a emisí jsou výsledkem celé řady technologických zlepšení. Například došlo ke snížení tření mezi jednotlivými díly převodovky, byl upraven software motoru i převodovky, systém start-stop vypne motor v okamžiku, kdy je vůz ještě v pohybu (při rychlostech pod 5 km/h) a všechny elektrické systémy byly optimalizovány z hlediska snížení spotřeby energie.

Ovšem ani zážehové motory nejsou mimo pozornost techniků automobilky, optimalizací čtyřválcového 1.6litrového motoru T3 (150 k), který je nabízen pro Volvo S60 a V60, se podařilo snížit spotřebu paliva na 5,8 l / 100 km (u modelu S60). To odpovídá emisím CO2 135 g/km. Hodnoty spotřeby a emisí pro motor T3 s přímým vstřikováním paliva v kombinaci s automatickou převodovkou Powershift u modelu Volvo S60 jsou 7,1 l / 100 km a 164 g/km. Optimalizace zahrnuje například úpravu jednotlivých stupňů převodovky s ohledem na co nejnižší spotřebu paliva, aniž by tím byla negativně ovlivněna charakteristika motoru.

Zdroj: http://www.tyden.cz/rubriky/auta/aktuality/u-volva-uz-na-prevodovce-nezalezi-i-automat-spori_219857.html