Kotouč gearboxes racing transmissions
Kotouc gearboxes
Racing transmissions

Univerzitní elektrosporťák

Univerzitní elektrosporťák za deset milionů půjde do prodeje...

SCX. Tak se jmenuje nový elektromobil, který čtyři roky v utajení vyvíjel tým StudentCar. Nyní se dvoumístný vůz dostává do etapy testování. A pokud obstojí, bude připravena limitovaná série.

„Jedinečné, originální a k ničemu nepřirovnatelné," popsal SCX Petr Tomčík, vedoucí týmu StudentCar, který vznikl na katedře materiálů a technologií pro automobily Vysoké školy báňské Technické univerzity Ostrava.

Jedinečné podle něj mimo jiné proto, že jde o první sportovní elektromobil vyvinutý a vyrobený v České republice. „Minulý víkend nás navštívili lidé, kteří pracují pro BMW a McLaren, a ujistili nás, že ani v tak technologicky vyspělých zemích, jako je Velká Británie či Německo, není na univerzitách obvyklé, aby vývojové projekty byly dotaženy tak daleko," uvedl Tomčík a dodal, že design exteriéru SCX navrhl Michal Vlček, který nyní pracuje pro McLaren.

Prototyp

Členové StudentCar oceňují také to, že vytvořili auto srovnatelné se současnou světovou špičkou.

„Postavili jsme sporťák na elektriku s pohonem 4x4, s aktivním elektronickým diferenciálem i stabilizačním programem. To se nám podařilo v týmu zhruba sedmnácti osob a v podmínkách, které jsou nesrovnatelné s těmi v automobilkách," ocenil čtyřletou práci Pavel Klaus, jenž se podílel na výrobě prototypu.

„Projekt je přínosem také z dalšího hlediska. S vývojem vozu nám pomáhali mladí talentovaní studenti, kteří tak dostali příležitost podílet se na řešení reálných technických problémů, včetně fáze výroby a testování. A díky tomu se naučili spoustu nových věcí," dodal Tomčík.

Testy

Elektrokupé nyní prochází testy, jež určí, zda může být používáno na silnicích.

„Doufáme, že zkoušky dopadnou dobře, a my tak budeme moci začít s výrobou limitované série, která bude čítat asi pět kusů ročně," prozradil Tomčík s tím, že série aut k prodeji byla v plánu již od počátku projektu. Budoucí vlastníky elektrosporťáku vidí jako fanoušky nových technologií, kteří si přejí mít originální vůz a neničit jím planetu a životní prostředí. Cena za tato přání se ale vyšplhá na zhruba deset milionů korun.

Zákazníci si však na SCX ještě počkají. Klíč k prvnímu kupé s výkonem 220 kW dostane jeho nový majitel až v průběhu roku 2016. Peníze vydělané prodejem pak univerzita investuje do dalšího výzkumu a vývoje sportovních vozů.

Technické parametry

VÝKON: 220 kW (300 koní)

ZRYCHLENÍ: 0 100km/h za 5 s, 0 150km/h za 9,25 s

DOJEZD: 180 km

HMOTNOST: 1438 kg

CENA: asi 10 milionů korun

 

Zdroj: http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/univerzitni-elektrosportak-za-deset-milionu-pujde-do-prodeje-20141007.html